BiyografiFoto GaleriGenelManşetSiyasetTürk DünyasıYurtiçi

İş İnsanı ve Siyaset Bilimci M. Emir Aksoy İYİ Parti’den GİK Adayı

Türk Milliyetçisi olarak bilinen ve İYİ Parti’de siyaseten milli çizgiyi yansıtan siyaset bilimci ve dış politika uzmanı, iş insanı Mehmet Emir Aksoy İYİ Parti’de Genel İdare Kurulu üyeliğine aday oldu.

İYİ Parti’nin 3. Olağan Kurultayı’nda Doğu ve Güneydoğu illerinin desteğini alan Mehmet Emir Aksoy, seçim süreçlerinde Genel başkan Akşener ile sayısız seçim gezisine doğrudan iştirak etmişti.

Hep en zor arazi şartlarının olduğu şehirlere gitmeyi tercih eden Aksoy, yurdun her karışının Türk yurdu olduğu bilincini sahada da gösteren bir siyaset adamı.

Uluslararası İlişkiler Uzmanı ve Siyaset Bilimci Mehmet Emir Aksoy, İYİ Parti’nin 24-25 Haziran 2023 tarihinde yapacağı 3. Olağan Kurultayı’nda Genel İdare Kurulu üyeliği için adaylığını açıkladı.

Aktif siyasetin içinde olan ve yabancı ülkelerde yaptığı araştırma çalışmalarıyla dikkati çeken Mehmet Emir Aksoy; “Bugüne kadar ‘siyaset yapan değil, siyaset  üreten’ bir anlayışla siyasetin içinde yer aldım. Kuruluşu ve öncesi itibarıyla, ülkemizde Atatürkçü, demokrat ve kalkınmacı çizgide hareket ettiğimiz, Genel Başkanımız Meral Akşener’in önderliğinde cesurlar ordusu olan İYİ Partimizin 24-25 Haziran tarihinde düzenlenecek olağan kurultayında, Genel İdare Kurulu üyeliği için adaylığımı açıklamak isterim. Genel İdare Kurulu (GİK) üyeliğine aday olabilmem için başta doğu ve güney doğu illeri olmak üzere bir çok şehirden gerekli imzayı toplayan tüm dava arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Hep birlikte başaracağız.” dedi.

Geçmişte Ülkü Ocakları’nda aktif görevler alan ve konuk olduğu TV programlarındaki görüş ve çıkışları ile dikkati çeken Siyaset Bilimci Aksoy, ”Doğu ve Güneydoğu illerinden blok imza alabilmek bizler için çok kıymetli. Tarihe bir not düşmenin gururunu taşıyoruz. Partimize katkı sağlayabilmek adına mücadelemiz devam edecektir.” açıklamasında bulundu.

MEHMET EMİR AKSOY KİMDİR?

Girne Amerikan Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (İngilizce) bölümünden mezun olan Mehmet Emir Aksoy, siyaset yapan değil, siyaset üreten bir anlayışla hareket etmeye çalışıyor. Öğrencilik dönemlerinde Türki Cumhuriyetlerle yakın ilişkiler içerisinde olan Siyaset Bilimci Aksoy, “Türk Dünyası Öğrenci Birliği”ni kurarak yabancı ülkelerden gelen Türk öğrencilerle farklı çalışmalara imza attı.

Aksoy, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın “Kıbrıs’ın Son Elli Yıllık Tarihi” isimli kitabın derlemesinde, alanında uzman kadro ile destek vererek katkı koydu. 2010 yılında Bilkent Üniversitesi’nin “Küresel Güvenlik” sertifikasını almaya hak kazandı. Yine aynı yıl Okan Üniversitesi “Fikri Mülkiyet Çerçevesi” sertifika eğitimi aldı. Lisans ve sertifika programlarını müteakip inceleme ve araştırmalarda bulunmak amacıyla Hollanda, Luxemburg, Belçika, Fransa, İtalya, İspanya, Yunanistan, Almanya, Monte Carlo Prensliği, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Gürcistan ve Rusya gibi ülkelerde bulundu.

Bu ülkelerin yerel yönetimler ve genel idare yöntemleri hakkında araştırmalar yaptı. Mehmet Emir Aksoy 2018-2022 yılları arasında Bursa Kent Konseyi, Strateji ve Ar-Ge Çalışma grubunun kurucusu olarak, Bursa’nın kentsel sorunlarına katkı koymuştur.

Mehmet Emir Aksoy yapmış olduğu uluslararası çalışmaları dolayısıyla Türkiye-Azerbaycan 4. Kardeşlik Ödülleri’nde Yılın En İyi Uluslararası Siyaset Bilimcisi ödülünü almıştır.

2017 Başkanlık referandumunda “Türk Milliyetçileri Hayır Diyor” platformunda aktif rol oynayan Mehmet Emir Aksoy, Ufuk Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisansı 2022 yılında bitirerek aynı üniversitede İsrail’in Güvenlik Politikaları üzerine doktora çalışmalarını yürütmektedir.

Mehmet Emir Aksoy birçok ulusal ve yerel haber sitelerinde uluslararası ilişkiler üzerine makaleler yayınlamış, tartışma programlarında yer almış ve konuşmacı olarak birçok konferans vermiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak tekrar deneyin.