Manşet

Myanmar’da Cunta, Demokrasi İçin Halkı ‘ordu İle El Ele Vermeye’ Çağırdı

Askeri darbeyle seçilmiş hükümetin devrildiği Myanmar’da cunta hükümetinin lideri Genelkurmay Başkanı General Hlaing, ülkenin bağımsızlığını kazandığı Birlik Günü dolayısıyla vatandaşlara, demokrasi için ordu ile el ele verme çağrısında bulundu.

Darbeye karşı 6 Şubat’ta başlayan ve kısa sürede ülkeye yayılan kitlesel protestolar, bugün 6. gününde de devam etti.

Başkent Nepido, Yangon, Mandalay, Pathein ve Waingmaw şehirlerinden paylaşılan sosyal medya görüntülerinde, toplumun farklı meslek ve yaş gruplarından çok sayıda kişi, darbeyi protesto ederken görüldü.

En kalabalık protestoların yapıldığı Yangon’da göstericiler, Çin ve Rusya Büyükelçiliği binalarının önünde toplanarak iki ülke yönetiminin darbeye karşı tepkisizliğini kınadı.

“Oylarımıza saygı duyun” ve “Diktatörlüğe hayır” pankartları taşıyan on binlerce protestocu, darbeden önce gözaltına alınan seçilmiş hükümet üyelerinin serbest bırakılması talebinde bulundu.

Myanmar ordusu, kendisine yakın siyasi grupların 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarını ortaya atması ve ülkede yükselen gerilimin ardından 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu.

Ordu, 1 yıllığına olağanüstü hal (OHAL) ilan ederken, Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB) başta olmak üzere uluslararası toplum darbeyi kınamıştı. Türkiye en sert tepki veren ülkelerin başında gelirken, ABD, Myanmar’a yaptırımları geri getirmeyi gündemine almıştı.

Halk, 6 Şubat’ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlarken, polis yer yer göstericilere müdahalelerde bulunmuş, ordu da bazı kentlerde sıkıyönetim kararı almıştı.

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak tekrar deneyin.