ManşetOrtadoğuTeknoloji

İran 8 Ülkeye Ağır Su İhraç Ettiğini Açıkladı

İran Atom Enerjisi Örgütü sözcüsü Behrouz Kamalandi Pazartesi günü ülkesinin ihtiyaçlarını karşılamak için ağır su ürettiğini ve dünyanın 8 ülkesine ihraç ettiğini açıkladı.

İran medyasına yaptığı açıklamada Kamalandi, “gerekli ihtiyacı karşılamak için ülkede ağır su üretiliyor ve hatta dünyada yaklaşık 8 ülkeye ihraç ediliyor” dedi.

İran nükleer endüstrisinin gelişiminin durmayacağını vurgulayarak, “Nükleer endüstrinin engellenmesine izin vermemeliyiz” dedi

Kamalandi, “Nükleer endüstride, nükleer santrallerimize sahip olmalı ve onlar için gerekli yakıtı ve ayrıca ülkenin ihtiyacı olan radyoaktif ilaçları kendimiz üretmeliyiz,” dedi.

“Ülkesinin küresel küstahlıkla mücadelesinin sadece nükleer endüstri alanıyla sınırlı olmadığını, daha çok başka alanlarda da savaşmak olduğunu” vurguladı.

“Nükleer endüstride, iki yıl boyunca bize sağlamazlarsa, en azından ayağımızın üzerinde durmamız için nükleer santrallerimize yakıt güvenliği sağlamaya çalışıyoruz.”

İran Atom Enerjisi Örgütü sözcüsü şunları ekledi: “Nükleer anlaşmanın uygulanmasından sonra, İran’ın nükleer enerji alanındaki başlıca uluslararası anlaşmalara üye olması planlandı. Ancak ABD’nin anlaşmadan çıkmasına ve buna muhalefetine rağmen İran bu konuda gerekli önlemleri iyi ve akıllıca almayı başardı. ” açıklamasını yaptı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak tekrar deneyin.