Manşet

Diplomasi Yeniden Merkezde Olacak, ABD Yemen’deki Operasyonlara Destek Vermeyecek

ABD Başkanı Joe Biden, dış politika öncelikleriyle ilgili ilk konuşmasını yaptı. Dış politikada diplomasinin yeniden merkezde olacağını vurgulayan Biden, ABD’nin Yemen’deki saldırı operasyonlarına artık destek vermeyeceğini söyledi.

“Amerika geri döndü, diplomasi geri döndü” ifadelerini kullanan Biden, ABD’nin ihmal ettiği ittifakları yeniden inşa edeceğini ve dünya ile yeniden angaje olacağını kaydetti.

Biden, Yemen’deki durumu öncelikli gördüklerini belirterek, “Bu savaş artık bitmeli. Bu konudaki vaadimizi yerine getirebilmek için Yemen’deki savaşta operasyonlara sağlanan tüm Amerikan desteğini, ilgili silah satışları da dahil olmak üzere sonlandırıyoruz” dedi.

Biden, ABD’nin Yemen Özel Temsilcisi olarak Tim Lenderking’i atadıklarını, bundan sonra ülkedeki durumu daha yakından takip edeceklerini söyledi.

Biden’ın konuşması öncesinde Washington’da basın açıklaması yapan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD’nin operasyonlara desteğinin son bulacağını, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne, hassas güdümlü mühimmat satışının durdurulmasının da bu karar kapsamında olacağını söyledi.

BBC NEWS

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak tekrar deneyin.