ManşetSağlık

AB üyesi 27 Ülkede İlk Bir Ayda Sadece 9 Milyon Doz Aşı Yapıldı

27 Aralık 2020’de aşılamanın başladığı AB’nin tedarik konusunda yaşadığı sorunlar, aşılamadaki hedefin çok geride kalınmasına neden olurken, aşılama çalışmalarının ilk ayında yalnızca 9 milyon doz aşı yapılabildi.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri 27 Aralık 2020’de yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşılama çalışmalarına başlarken, geçen 1 aylık zaman zarfında aşı üreticilerinin tedarik zincirinde yaşadığı sıkıntılar da AB’nin aşılama çalışmalarındaki hedefinin çok gerisinde kalmasına neden oldu.

AB ülkelerinde nüfusun yüzde 70’ini yaza kadar aşılama hedefinin, aşı üreticilerinin tedarik zincirinde yaşadığı sıkıntılar nedeniyle hayata geçirilmesi zor görünüyor.

Aşı geliştiren BioNTech-Pfizer, AB ülkelerine 1 ay önce başladığı aşı teslimatlarına kesintilerle devam ederken, bazı ülkelere planlanan teslimat miktarının sadece yarısının gittiği belirtiliyor.

AB ile aşı sözleşmesi bulunan ABD şirketi Moderna’nın da şimdiye kadar az sayıda teslimat yaptığı biliniyor.

AB’nin bu hafta kullanım onayı vermesi beklenen AstraZeneca-Oxford aşısının tedarikinde de daha gelmeden kesintiler olacağı açıklandı.

Tedarik sıkıntıları nedeniyle aşılamalar bugünkü hızla devam ederse yetişkin Avrupa nüfusunun yüzde 70’ini aşılama hedefini tutturmak 3 yıl sürecek. Şu andaki hızla devam edilirse Eylül 2021’e kadar 450 milyon nüfuslu AB ülkelerinde yaşayanların sadece yüzde 15’inin aşıya erişimi olabilecek.

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak tekrar deneyin.