SağlıkSpor

Ulaş Utku Bozdoğan ile Adım Adım Sağlıklı Yaşam

Ulaş Utku Bozdoğan 'dan

Türkiye’nin tanınmış popüler doktorlarından Ulaş Utku Bozdoğan sağlıklı yaşam ile ilgili adım adım gerekli reçeteleri kaleme aldı. Bu yazıda kişisel hayatınızda sizlere fayda sağlayacak ve kendinizi iyi hissettirecek sağlıklı yaşam tavsiyeleri ele alınıyor.

Sağlıklı yaşam hepimizin aşina olduğu bir kavramdır, kendinizi geliştirmeye çalışın ve temellerini öğrenin. Temel adımlar biliniyor; daha fazla sebze yemek, şeker ve alkolü bırakmak, uyumak, meditasyon yapmak ve mümkün olduğunca stresi azaltmak. Temel adımları ezberlemek ne kadar kolay olursa olsun, uygulamaya gelince modern hayatın ritminde kayboluyoruz.

İyi sağlık, sadece hastalık veya rahatsızlığın olmaması değil, bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. Bu, dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, tütün ve uyuşturucudan uzak durmak ve bol bol dinlenmek anlamına gelir. Vücudumuz, iyi çalışır durumda kalmak için protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral ve su dengesine ihtiyaç duyan makineler gibidir. Dengeyi yanlış yaparsanız sağlığınız zarar görür. Dengeli bir diyet, yalnızca gün boyunca kullandığınız kadar kalori tüketmek anlamına gelir. Yaktığınızdan daha fazlasını yerseniz, fazlalık yağ olarak depolanır.

Sağlıklı bir yaşamın geliştirmesi gereken alışkanlıkları gerçekçi bir şekilde ele almak gerekir. Sağlıklı kalmak için sabahtan akşama kadar süper yiyecekler yememize veya spor salonunda kendimizi boşa harcamamıza gerek yok. Bazı basit değişikliklerle bile kolayca daha iyi hissetmeye başlayabiliriz.

Sağlıklı bir yaşam tarzı, sağlık sorunlarının görülme sıklığını ve etkisini azaltmak, iyileşmek, yaşam stresleriyle başa çıkmak ve yaşam kalitesini iyileştirmek için değerli bir kaynaktır. Yaşam tarzlarımızın ne kadar sağlıklı olduğumuzda büyük bir rol oynadığını gösteren giderek artan sayıda bilimsel kanıt var. Ne yediğimiz ve içtiğimizden ne kadar egzersiz yaptığımıza, sigara içip içmediğimize kadar, hepsi sadece yaşam beklentisi açısından değil, aynı zamanda kronik hastalık yaşamadan ne kadar yaşayabileceğimiz açısından sağlığımızı etkileyecektir. Kalp hastalığı, kanser, diyabet, eklem hastalığı ve akıl hastalığı gibi durumlar çok sayıda ölüm ve sakatlıktan sorumludur. Şu anda, bu koşullarla başa çıkmak için ana stratejimiz olarak neredeyse yalnızca yüksek eğitimli sağlık profesyonelleri tarafından klinik bakımın sağlanmasına güveniyoruz. Sağlıklı bir yaşam tarzı ile birçok sağlık sorunu önlenebilir veya en azından ortaya çıkması ertelenebilir.

Sağlıklı bir yaşam tarzına ulaşmak istiyorsanız, ruhsal, fiziksel, duygusal, sosyal, zihinsel ve finansal olarak belirli bir denge düzeyini korumak için adımlar atmalısınız. Kendinizi çok fazla inceltmeden ve bir şey yaptığınızda suçluluk duygusu yaşamadan, iş ve aileyi ve hayatınızın diğer tüm alanlarını dengelemeniz gerekir, ancak başka bir şey yapmanız gerektiğini düşünmeniz gerekir. Hayatımızın tüm kilit alanları örtüşür ve birbirine bağlanır, birbirini etkiler. Hayatımızın her alanında kendimiz için tatmin yaratmadıkça, asla tam anlamıyla doyuma ulaşamayız, mutlu, sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşayamayız.

İyi beslenme, günlük egzersiz ve yeterli uyku, sağlıklı yaşamın temelleridir. Sağlıklı bir yaşam tarzı sizi zinde, enerjik ve düşük hastalık riski altında tutar. Dünya sağlık Örgütü’ne göre Sağlıklı yaşam, hayatınızın daha fazla yönünden keyif almanıza yardımcı olan bir yaşam biçimidir. Ciddi şekilde hastalanma veya erken ölme riskini azaltan bir yaşam biçimidir. Sağlık sadece bir hastalıktan veya hastalıktan kaçınmakla ilgili değildir. Aynı zamanda fiziksel, zihinsel ve sosyal refah ile de ilgilidir. Sağlıklı bir yaşam tarzını benimsediğinizde, ailenizdeki diğer insanlar, özellikle de çocuklar için daha olumlu bir rol model olursunuz. Ayrıca büyümeleri için daha iyi bir ortam yaratacaksınız. Daha sağlıklı bir yaşam tarzı izlemelerine yardımcı olarak, onların şimdi ve gelecekte refahlarına ve hayattan zevk almalarına katkıda bulunacaksınız. Stresi sigara veya alkol kullanmak yerine olumlu yollarla yönetmek, moleküler düzeyde vücudunuzdaki yıpranmayı ve yıpranmayı azaltır. Daha uzun ve rahat bir yaşam için sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemelisiniz. Sağlıklı Yaşam Uzmanı Ulaş Utku Bozdoğan tarafından hazırlanan aşağıdaki faktörler yaşam tarzınızı düzenli olarak etkileyebilir.

En önemli öğünü atlamayın

En önemli öğün kahvaltıdır. Güne mutlaka kahvaltı ile başlayın. Sağlıklı, sağlıklı ve verimli bir gün için kendinize lezzetli, taze ve sağlıklı bir kahvaltı hazırlayın. Güne nasıl başladığınızı unutmayın! Sağlıklı bir yaşam sürmek için doğru beslenme gereklidir. Vücudunuz, sağlıklı bir vücudu korumak için gereken yeterli miktarda vitamin, besin ve minerali korumak için her gün dengeli bir diyete ihtiyaç duyar.

Üç beyazdan uzak durun

Sağlıklı bir yaşam için üç beyaz tüketmeyin. Bunlar un, şeker ve tuzdur. Eğer vazgeçemiyorsanız, tüketimi kademeli olarak azaltarak ve sonunda tamamen bırakarak damak tadınıza yön verebilirsiniz.

Egzersiz

Doğa yürüyüşüne çıkın. Sağlığınız için düzenli egzersiz yapmayı unutmayın, ertelemeyin ve gevşeyin. Hareket etmek senin için iyi ve sen de rahatlayacaksın.

Meyve suları yerine posalı meyveler yiyin:

Meyve suları şeker bakımından yüksektir ve başta diyabet ve obezite olmak üzere birçok hastalıkla bağlantılıdır. Evde kendiniz hazırlasanız bile meyveyi kendiniz yemenizde ısrar ediyoruz.

Günde 10 dakikanızı kendinize ayırın

Günün koşuşturmacasında kendinize zaman ayırın ve sesinizi dinleyin. Hayat yolculuğunuzu değerlendirin ve ne yapmak isteyip istemediğinizi belirleyin. Kendinize biraz zaman ayırın!

Gün içinde yediklerinizi yazın

Kilo vermek ve sağlıklı beslenmek için gün içinde düzenli olarak yediklerinizi mutlaka yazın. Gün geçtikçe yediğiniz yemek miktarının azaldığını görecek ve farkına varmadan otomatik bir kontrol sistemi geliştireceksiniz.

Hayatınızı değiştirin

Rutinden çıkın ve hayatınızı değiştirin! Kendi ritüelinize ek olarak neler yapabileceğinizi düşünün. Bisiklete binin, giyim tarzınızı değiştirin, annenizi arayın, babanızın elini öpün, adını bile bilmediğiniz çiçekleri okşayın, hiç gitmediğiniz bir sokakta kaybolun. Hayatınızın farklı anlarını hissedin ve bunun sizin için çok iyi olduğunu göreceksiniz.

Ev yemekleri yiyin

Dışarıda yememeye çalışın. Özellikle kuru gıda değil. Dışarıda yemek yiyorsanız, sulu yiyecekleri seçin. Bir güveç yemeği yiyin. Izgaradan uzak durun. Kızartma yapacaksanız önce çorba, yanında ayran ile dengeleyin.

Susayana kadar beklemeyin

Bol su için. Su içmek için susayana kadar beklemeyin. Kendiniz için bir içme planı yapın. (İki saatte bir bardak gibi.) İdeal olanı saatte bir su içmektir. Günde 12 bardak su için.

Gülmeyi unutmayın

Son olarak, daha fazla gülümseyin ve pozitif kalın. Herkese karşı mümkün olduğunca kibar ve nazik olun. Büyüdükçe bu enerjinin size geri döndüğünü göreceksiniz. Sevmediğiniz insanlar için de iyidir! Merhaba deyin, göz teması kurun ve işte tanıştığınız herkese gülümseyin.

Diyetinize daha fazla işlenmemiş gıda ekleyin

Mümkün olduğu kadar çok sebze, meyve ve et tüketecek olsanız da yemek tercihleriniz arasında kuzu eti, balık veya hindi ve sağlıklı tahılları da tercih edebilirsiniz. Tüm işlenmiş gıdalardan kaçının.

Mümkün olduğunca yürüyün

Hedefiniz yakınsa, yürümeyi seçin. Yeterli zamanınız varsa, arabanızı daha uzağa park edin ve kendinize az yürüyüş zamanı yaratın.

Daha az alkol alın

Alkol tüketimini haftada 1 gün ile sınırlayın. Bu sadece sağlığınız için değil, cüzdanınız için de harika.

Öğle yemeğini evden getirin

Dün geceden işe giderken salata, sandviç veya yemek artıkları getirin. Bu sayede hem yediğiniz kalori miktarını hem de harcadığınız daha az kaloriyi azaltabilirsiniz. Pazar gecesi işe yemek hazırlarsanız, haftanın geri kalanı için kendinize teşekkür edeceksiniz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak tekrar deneyin.