AsyaDünyaGenelGündemManşetSiyasetTürk Dünyası

Türkiye’den Azerbaycan’a Destek… Prof. Dr. Aygün Attar’dan Basın Açıklaması

Sayın Basın mensupları,
Malumunuz olduğu üzere , iki sene önce Can Azerbaycan 30. yıl topraklarını işgal etmiş olan tecavüzkar Ermenistan ‘a karşı meşru müdafaa hakkını kullanarak Karabağ Zaferini gerçekleştirdi .
Düşmanın Ana Vatandan def edilmesi gibi şerefli görevi gerçekleştirirken hayatının baharındaki 14 bin Azerbaycan Türkü Gazi , üç bin soydaşımız ise vatan toprakları için can vererek ,şüheda oldu.
Topraklarımız için can verenlerin ailelerinin söylediği tek cümle “ Vatan sağ olsun” oldu ..
Vatan sağ olsun, topraklar işgalden azad olsun diye
o topraklarda yerin altını ve üstünü istismar eden , Azerbaycan ‘ın maddi manevi zenginliğini talan etmekle kalmayarak nehirlerine zehir akıtan ormanlarını yakan zihniyetin doğma yurttan def olup gitmesi için verildi kurbanlar..
Azerbaycan, devlet başkanı Ali baş Komandan Aliyev ‘in etrafında birleşerek Demir Yumruk oldu , o yumruk düşmanın başını ezdi ..
Can Azerbaycan ‘ın haklı davasında ona manevi ve siyasi destek veren Yürek Türkiye ‘mizin kardeş desteği hepimizi gururlandırdı ..
Çünkü biz Türkiye ve Azerbaycan olarak bir millet iki devlet felsefesine uygun davranışımızla tüm Türk Dünyasının dayanışmasına en güzel örmek olduk..
Azerbaycan ‘ın sevinciyle sevindik daima şimdi ise üç gündür kar kış demeden Laçın koridorunda sivil insiyatifin en güzel örneğini demokratik eylemle ortaya koyan Azerbaycan STK ları ile birlikteliğimizi beyan etmek için Türkiye STK temsilcileri olarak buradayız .
Şehit kanlarımızın hala kurumadığı ve
acılı ailelerin yaralarının kaysak tutmadığı Azerbaycan’a ait
(geçici olarak Rus askerlerinin konumlandığı) Karabağ iktisadi bölgesinde yeniden Ermenistan ve işbirlikçileri tarafından hukuk dışı yöntemlerle maddi manevi değerlerimizin istismar edildiği
, bölgedeki yer altı kaynakların kıymetli madenlerin hukuk dolu yöntemlerle yağmalandığı haberleri ve bunlara dair kanıtlar Azerbaycan kamuoyunda haklı olarak ciddi tepkilere yol açmaktadır .
10 kasım 2020 üçlü barış sözleşmesine riayet etmeyen , Uluslararası hukuku yok sayan Ermenistan başbakanı Paşinyan , bir taraftan Fransa Rusya Amerika üçgeninde ağlama turları gerçekleştirmekte iken diğer taraftan da
Laçın koridorundan Karabağ ‘da yaşayan Azerbaycan vatandaşı olan Ermenileri silahlandırmak , separat faaliyetleri teşvik etmek ve Karabağ ‘ın tabii servetlerini uluslarası kriminal iş adamları ve şirketleri aracığıyla yağmalamak politikasına ön ayak olmaktadır .
Tüm bu hukuksuzluklar , sözde barış gücü adı altında geçici olarak bölgede varlık gösteren Rus askerlerinin kontrölünde gerçekleşmektedir !
Geçici Rus askeri birliklerinin komutanı Volkov’un Suriye’deki görev süresinde PKK/PYD terör örgütü mensuplarıyla birlikte samimi pozlarını hatırlamamız, bölgedeki Rus askeri birliğinin gerçekten sülh meramlı mı savaş meraklı mu olduklarına dair bize net fikir vermektedir !
Azerbaycan Ekoloji Bakanlığı ve Azergold uzmanlarının Azerbaycan topraklarında mevcudiyet gösteren Azerbaycan ‘a ait madenleri kontröl etme ve orada ülke ekolojisine vurulan zararın tesbitini dair hukuksal haktan doğan teşebbüsleri Rus askeri birliklerinin kabaca müdahilesi ile önlenmiştir .
Bunun üzerine Azerbaycan kamuoyunda ciddi tepki boy göstermiş ve Azerbaycan STK tarafından bugün üçüncü gününde olan Laçın koridoru eylemleri başlamıştır .
Rus askeri birliklerinin Azerbaycan ‘a ait topraklarda Çarlık Rusya’sını ve Sovyet emperyalizmini aratmayan küstah tavırları , Azerbaycan toponimlerini tahrip ederek misafir oldukları halde ev sahibine karşı hadsizlikleri ve Kalaşnikof silahları karşısına
kalbini , vatansever ruhunu ateşli silaha dönüştürüp sivil direniş gösteren Can Azerbaycan STK’larının yanındayız .
Destek ve dualarımızla birlikte, Rus büyükelçiliğine ve BM başta olmakla tüm Uluslararası kuruluşlara Azerbaycan ‘ın yanında olduğumuzu yazılı olarak deklare etmiş bulunmaktayız .
Ankara’da bulunan İlgili elçilikler ve kuruluşlar karşısında gerçekleştirmeye başladığımız bireysel itiraz eylemleriyle Azerbaycanlı kardeşlerimize destek başlattığımızı bildirmek isterim.
33 yıl boyunca süre gelen ve günümüzde de devam eden Nahçıvan ‘la Azerbaycan arasında hava yolu dışında hiç bir ulaşım olmamasının müsebbibi olan Ermenistan ‘a tek kelime söylemeyen ABD ve AB ‘nin , Ermeni lobisinin etkisiyle sanki Azerbaycan Karabağ’daki Ermeniler ile Ermenistan arasına set kurarak onları aç ve susuz bırakıyormuş iftirasıyla Azerbaycan ‘a yönelik çağrış yapmasını esefle kınıyoruz.
Dünyanın dört bir köşesinde Rus iş adamlarına yaptırım uygulayan Batılı ülkelerin
1.6 milyar dolar serveti olan kriminal iş adamı Ermeni asıllı Rus milyoner Ruben Vardanyan’ın Moskova’dan Ukrayna savaşı başladıktan sonra elini kolunu sallayarak Karabağ’a nasıl geldiğini sorgulamaması ve sözde oluşturulmuş sahte oluşumun Başkan yardımcısı olmasına ses çıkarmaması ne anlama gelmektedir?
Neden Kremlin’le can ciğer kuzu sarması olan Ruben Vardanyan’ın mal varlığı ve hesapları dondurulmuyor?
Batının riyakar tavrı, Ukrayna’da farklı Azerbaycan ‘da farklı saikle davranışı nedeniyle insanlık adına utanç duyuyoruz.
Yazıklar olsun!

Son olarak, Türkiye STK’ rı olarak sonuna kadar Azerbaycan’daki STK’ları ile birlikte olduğumuzu ifade ederek , en kısa zamanda Laçın’a sefer edeceğimizi bildiriyoruz.
Çevreci geçinen yerli ve batılı STK’larının Azerbaycan ‘da vuku bulan çevre felaketine karşı Azerbaycanlı kardeşlerimizin ekolojik dengeyi korumak adına gerçekleştirdikleri toplumsal seferberlik çağrışına sessiz kalmalarını esefle kınıyor ve ilgili uluslarası teşkilatları göreve davet ediyoruz .Geçici olarak Karabağ ‘da konumlanmış Rus askeri birliklerinden Azerbaycan’daki görevlerinin gereksinimi yapmalarını talep ediyoruz .
Seninleyiz Azerbaycan!
Karabağ Azerbaycan’dır!

Prof. Dr. Aygün Attar
TADİV başkanı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak tekrar deneyin.