Manşet

Pakistan Keşmir Halkının Mücadelesine Desteğini Sürdürecek

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Keşmir halkına kendi kaderlerini tayin hakkı verilene kadar mücadelelerine desteklerinin sürdüreceğini söyledi.

Başkent İslamabad’da Cumhurbaşkanlığı binasında “5 Şubat Keşmir Dayanışma Günü” kapsamında düzenlenen etkinlikte konuşan Alvi, Birleşmiş Milletleri (BM) ve uluslararası toplumu uzun süredir devam eden Keşmir sorununun çözümünde gerekli rolü oynamaya davet etti.

Alvi, BM Güvenlik Konseyinin Keşmir’de plebisit yapılmasını savunan kararlarına atıfta bulunarak, 8 milyon insanın 900 bin Hint güvenlik kuvvetince “kuşatıldığını” kaydetti.

Arif Alvi, Keşmir halkına kendi kaderlerini tayin hakkı verilene kadar ülkesinin Keşmirlilerin mücadelesine desteğini sürdüreceğini söyledi.

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi de Hindistan’ın BM’nin Cammu Keşmir’de “ağır insan hakları ihlallerini” incelemesine izin vermesini istedi.

Kureyşi, Hindistan’ın Keşmir Kontrol Hattı’ndaki ateşkes ihlallerine bir son vermesi gerektiğine dikkati çekerek, ülkesinin “Hindistan’ın Pakistan’da terörü finanse ettiğine dair reddedilemez kanıtlardan oluşan” bir dosyayı dünya ile paylaştığını hatırlattı.

Etkinliğe Pakistan Cumhurbaşkanı Alvi ve Kureyşi’nin yanı sıra çok sayıda bakan, üst düzey devlet görevlisi, yabancı ülke misyonlarından temsilciler ve davetliler katıldı.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zahid Hafız Çavdri, bakanlık binasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Hindistan’da iktidardaki Hindistan Halk Partisi (BJP) yönetiminin Cammu Keşmir’in demografisini değiştirmek için şimdiye kadar 3 milyonun üzerinde yabancıya yerlilik sertifikası verdiğini kaydetti.

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak tekrar deneyin.