ManşetSiyasetYurtiçi

Milli Savunma Bakanı Akar’dan Yeni Yıl Mesajı

Değerli Silah ve Mesai Arkadaşlarım,

Millî Savunma Bakanlığı ailesi olarak görevlerimizi; ciddiyet, samimiyet, diyalog ve koordinasyon içerisinde başarıyla yerine getirmeye çalıştığımız bir yılı geride bırakırken artan bir motivasyonla 2021 yılına hazırlanıyoruz.

Dünya genelinde risk ve tehditlerin arttığı, koronavirüs salgını ile genel durumun daha da dramatik bir hale dönüştüğü hassas bir dönemden geçiyoruz. Böyle bir dönemde vatanımızın, mavi vatanımızın, semalarımızın ve 83 milyon vatandaşımızın güvenliğini sağlamak yanı sıra, dünyada barış ve istikrara katkıda bulunmak için başta TSK olmak üzere Millî Savunma Bakanlığının tüm birlik ve kurumları üstlendiği görevleri mesai mefhumu gözetmeksizin yerine getirme gayreti içerisindedir.

Bu kapsamda; başta FETÖ, PKK/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütleri olmak üzere ülkemizin ve asil milletimizin huzur ve güvenliğine yönelen her türlü tehdit ve tehlikeye karşı “Ölürsem şehit, kalırsam gazi!” anlayışı içerisinde azim ve kararlılıkla mücadele edilmiştir, edilmektedir.

Irak’ın kuzeyinde, “Pençe” operasyonları artan bir şiddet ve tempoda ve taarruzi bir anlayışla aralıksız devam etmekte; yerli ve millî savunma sanayii ürünü silah sistemleriyle teçhiz edilen kahraman ordumuz, teröristlere göz açtırmamaktadır.

Yine terörle mücadele kapsamında; Suriye’nin kuzeyindeki PKK, YPG ve DEAŞ varlığını sonlandırmak, oluşturulmak istenen terör koridorunu engellemek, böylelikle hudutlarımızın ve halkımızın huzur ve güvenliğini sağlamak, yaşanabilecek göç dalgasını ve insani trajedileri önlemek maksadıyla Fırat Kalkanı (2016), Zeytin Dalı (2018), Barış Pınarı (2019) ve Barış Kalkanı (2020) harekâtları başarıyla icra edilmiştir.

Bu operasyonların sonucunda bölgede yaşayan Kürtler, Araplar, Asuriler, Keldaniler, Aramiler, Hristiyanlar ve Ezidiler gibi dini ve etnik grupların da güvenliği sağlanmış; yaklaşık 450 bini İdlib’de olmak üzere, 1 milyondan fazla Suriyeli kardeşimiz evlerine ve topraklarına gönüllü, güvenli ve saygın bir şekilde dönmüştür.

Yine FETÖ ile mücadeleye de aralıksız devam edilmektedir. Kahraman ordumuzun, bu hain örgütten temizlendikçe güçlendiğinin en açık göstergesi, hain darbe girişiminden çok kısa bir süre sonra başlayan ve başarıyla icra edilen operasyonlar ile sayısı ve kapsamı giderek artan başarılı tatbikatlardır.

FETÖ bağlantılı son kişi de içimizden temizleninceye, yurt içinde ve sınır ötesinde en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar terör örgütleriyle olan mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.

Terörle mücadele faaliyetlerimizin yanı sıra Kıbrıs ve çevresi dâhil, mavi vatanımızdaki hak, alaka ve menfaatlerimiz de azim ve kararlılıkla korunmaktadır.

Garantör ülke olarak uluslararası hukuk çerçevesinde, kendi haklarımızı da Kıbrıslı kardeşlerimizin haklarını da bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da korumaya devam edeceğiz.

Ayrıca Libya ile yapılan ikili anlaşmalar ile her iki ülkenin Akdeniz’deki hak, alaka ve menfaatlerinin korunması yönünde stratejik öneme sahip adımlar atılmış, deniz yetki alanları kayıt altına alınarak bölgede oldubittilere izin verilmeyeceği açık bir şekilde ortaya konmuştur. Askerî iş birliği anlaşması dâhilinde birliklerimiz, Libyalı kardeşlerimize askerî eğitim ve danışmanlığın yanı sıra sağlık ve insani yardım desteği vermektedir.

İki ülke arasındaki tarihî, siyasi ve ekonomik köklü ilişkiler dikkate alındığında, Libya’da ateşkes ve siyasi diyalog sürecinin devamı ile bu sürecin sonunda barışın tesisi ve istikrarın sağlanması Türkiye açısından büyük önemi haizdir.

“Libya Libyalılarındır” anlayışıyla birlik bütünlük içerisinde olan ve istikrara kavuşmuş “Tek Libya” için bundan sonra da Libyalı kardeşlerimize desteğimiz devam edecektir.

Yakın tarihimizin ve 2020 yılının en önemli siyasi ve askerî olaylarından bir diğeri ise Azerbaycanlı kardeşlerimizin yaklaşık otuz yıldır işgal edilen öz topraklarını kırk dört gün süren fakat kırk dört yıl ve sonrasında dahi konuşulacak olan “Tek Vatan Harekâtı” ile Ermenistan işgalinden kurtarması olmuştur.

Azerbaycan’ın, Karabağ’daki işgal edilmiş topraklarını kurtararak şanlı bir zaferle sonuçlanan haklı mücadelesine milletçe verdiğimiz desteğimizin önemli katkıları olmuştur.

Türkiye, Azerbaycan ve Rusya arasında yapılan mutabakat doğrultusunda bölgede barış, huzur ve istikrarın tesisi için kurulan Ortak Merkez’in faaliyete başlaması için koordinasyonlar devam etmektedir.

Türkiye ve Azerbaycan “iki devlet, tek millet” anlayışı ile kederde ve kıvançta bir ve beraberdir. Türkiye bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm imkânlarıyla, Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında olacaktır.

Tüm bu faaliyetlerin yanı sıra koronavirüs ile mücadelemizi de ilk günden itibaren taviz vermeden sürdürmekteyiz. Koronavirüs ile mücadelede dünya orduları içinde en başarılı ordulardan biri olan Türk Silahlı Kuvvetleri, aldığımız etkili tedbirlerle operasyon bölgelerinde, gemilerde, filolarda görev ve sorumluluklarını hiçbir aksaklığa meydan vermeden başarı ile yerine getirmektedir.

Değerli Silah ve Mesai Arkadaşlarım,

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde uluslararası ilişkilerde artık bir özne haline gelen Türkiye’nin etki ve ilgi alanı her geçen gün genişlemekte, doğal olarak görev ve sorumluluklarımız da artmaktadır.

Bu kapsamda, asil milletimizin bağrından çıkan, mazisi şan ve şerefle dolu Türk Silahlı Kuvvetleri; sadece ülkemizin ve asil milletimizin değil aynı zamanda dost, kardeş, mazlum ve mağdur ülkelerin de huzuru ve güvenliği için mücadele etmektedir.

Şanlı ordumuz; BM, NATO, AGİT ve ikili antlaşmalar kapsamında Azerbaycan’da, Libya’da, Kosova’da, Afganistan’da, Bosna Hersek’te, Katar’da, Somali’de, Sudan’da ve daha birçok coğrafyada dünya ve bölge barışına katkı sağlamak için üstün bir gayretle görev yapmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Sultan Alparslan’dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kadar bin yıldır bize vatan olan bu topraklarda bu günlere, bu seviyelere gelmemizde emeği geçen, katkı sağlayan bütün devlet büyüklerimizi ve komutanlarımızı saygıyla anıyorum.

Aziz şehitlerimizi; ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyor, hayatta olan kahraman gazilerimize, şehit ve gazilerimizin kıymetli ailelerine saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

Şu anda karada, denizde ve havada; yurt içinde, sınır ötesinde ve dünyanın çeşitli coğrafyalarında zorlu iklim ve arazi şartlarında kahramanlık ve fedakârlıkla görev yapan değerli silah arkadaşlarıma kazasız, belasız, hayırlı, başarılı görevler temenni ediyor; her birini alınlarından öpüyorum.

Tüm personelimize, gazilerimize, emeklilerimize, güvenlik güçlerimize ve onların aileleri ile birlikte şehitlerimizin kıymetli ailelerine yeni yılda en samimi duygularla sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.

MSB

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak tekrar deneyin.