AsyaDünyaManşetSiyasetTürk Dünyası

Kan dökülürken! Afgan Hükümeti ile Taliban arasında görüşmeler devam ediyor

Afgan hükümeti ile Taliban arasında Salı günü Katar’da yeni bir barış görüşmeleri başlarken, bir dizi suikast Afganistan’da korku ve kaos yarattı . İki taraf arasında aylarca süren müzakereler şimdiye kadar çok az şey elde etti, ancak her iki taraf da geçen yıl bir sonraki turda en azından neyin tartışılacağı konusunda nihayet karar verdiklerinde bir ilerleme kaydetti. Afgan hükümeti müzakerecileri, 11 Eylül saldırılarının ardından 2001 yılında ABD öncülüğündeki bir işgalle Taliban’ın devrilmesinden bu yana, kalıcı bir ateşkes ve mevcut yönetim sistemini korumak için baskı yapacaklar. Bir hükümet müzakerecisi olan Ghulam Farooq Majroh AFP’ye verdiği demeçte, “Görüşmeler çok karmaşık ve zaman alıcı olacak .”


“Ancak, insanlar bu kanlı savaştan bıktıkça, bir an önce sonuca ulaşacağımızı umuyoruz.”

Afganistan’ı hedef alan bir cinayet dalgası sardığında, hükümet müzakerecileri, Washington’un iki taraf arasında aylar süren çıkmazları kırmasının ardından Doha’daki görüşmeleri sürdürmek için Taliban temsilcileriyle bir araya gelecek.


Taliban herhangi bir yorumda bulunmadı.

Savaşan taraflar arasındaki ilk doğrudan görüşmeler, aylar süren gecikmelerin ardından Eylül ayında başladı, ancak tartışmaların ve dini yorumların temel çerçevesine ilişkin anlaşmazlıklar nedeniyle kısa sürede tıkandı.

Washington’un uyumlu bir diplomatik çabası sonunda bir fikir birliğine yol açtı.

Müzakereler, Şubat ayında Taliban ve Washington tarafından imzalanan ve ABD’nin Mayıs 2021’e kadar Afganistan’dan tüm yabancı güçleri çekme taahhüdünü gören dönüm noktası niteliğindeki bir asker çekilme anlaşmasının ardından geldi.

Şiddet artıyor

Afgan hükümeti ile Taliban arasındaki görüşmeler, başından beri şiddet artışıyla gölgelendi, ancak yeni bir eğilim, yetkililerin, aktivistlerin ve gazetecilerin yüksek profilli hedefli cinayetler dalgası.

Kabil vilayetinin vali yardımcısı, beş gazeteci ve önde gelen bir seçim eylemcisi, Kasım ayından bu yana Kabil ve diğer şehirlerde öldürülenler arasında yer alıyor.

Cihatçı İslam Devleti grubu bazı saldırıları üstlense de yetkililer, kargaşadan Taliban’ı sorumlu tutuyor.


Ulusal Güvenlik Konseyi danışmanlarından Javid Faysal AFP’ye verdiği demeçte, “Taliban, insanları bölmeyi ve bu suikastlarla hükümetin güvenlik kurumlarına yönelik eleştiri ve hayal kırıklığını tetiklemeyi hedefliyor .”

“Ama cinayetler insanları birleştiriyor.” dedi.

Afganistan Araştırma ve Değerlendirme Birimi düşünce kuruluşunun müdür yardımcısı Nishank Motwani, Taliban’ın siyasi suikastların sorumluluğunu resmi olarak üstlenmeyeceğini, ancak yine de “kadrosuna Taliban’ın kim olduğunu ve değişmediğini” göstermek istediğini söyledi.

Afganistan’ın casus şefi Ahmed Zia Siraj bu hafta milletvekillerine verdiği demeçte, Taliban’ın 2020 yılında ülke çapında 18.000’den fazla saldırı gerçekleştirdiğini söyledi.

Afganistan’daki Birleşmiş Milletler Yardım Misyonu’na göre geçen yılın ilk dokuz ayında 2.177 sivil öldürüldü ve 3.822 sivil yaralandı.

Sıradan Afganlar daha iyi güvenlik için can atıyorlar, ancak görüşmelere rağmen acil bir iyileşme için pek umutları yok.

“Kabil’de hiçbir güvenliğimiz yok. Sevdiklerimizi ne kadar süre gömmemiz gerekecek?” dedi Kabil’de ikamet eden Cemşit Mohammad.

TheNewArab

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak tekrar deneyin.