İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani koronavirüs ‘Dördüncü Dalga’ konusunda uyardı

İran Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani Cumartesi günü , Orta Doğu ülkesinin pandemiden en çok etkilenen belirli bölgelerinde vakalar artarken Covid-19 “dördüncü dalgası” konusunda uyarıda bulundu .

Ruhani televizyonda yaptığı konuşmada “Bu hepimiz için bir uyarıdır” dedi.

Güneybatıdaki Khuzestan eyaletindeki bazı şehirlerin, ülke genelinde haftalardır düşük alarm seviyelerinden sonra artık İran’ın renk kodlu risk seviyesinde en yüksek olan “kırmızı” olduğunu söyledi.

Ruhani, “Bu, dördüncü dalgaya doğru ilerlemenin başlangıcı anlamına geliyor. Bunu önlemek için hepimiz tetikte olmalıyız.” Dedi.

80 milyondan fazla insanın yaşadığı ülke, 1,5 milyondan fazla Covid enfeksiyonu vakasından 59.000’e yakın hayatını kaybetti.

İran, Aralık sonundan beri resmi olarak günde 7.000’den az enfeksiyon kaydetti, ancak sayı Şubat başından bu yana bu seviyeyi geçti.

Günlük ölümler, Haziran başından bu yana en düşük seviye olan 100’ün altına indi.

Daha fazlası:  Türkiye’nin yükselişi ve İran’ın Güney Kafkasya’daki düşüşü

Sağlık bakanlığı sözcüsü Kianoush Jahanpour’a göre Ruhani’nin sözleri, İran’ın Cuma günü Rusya’nın 100.000 doz Sputnik V aşısını “planlanan zamandan önce” almasından bir gün sonra geldi.

İran aşılama kampanyasına Salı günü başladı ve ilk sevkiyat 4 Şubat’ta geldi.

Jahanpour’a göre, İslam cumhuriyeti toplam iki milyon doz Rus aşısı satın aldı.

Sağlık Bakanı Saeed Namaki, İran’ın ayrıca Anglo-İsveç firması AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen ve uluslararası Covax aşı mekanizması aracılığıyla satın alınan 4,2 milyon doz aşı alacağını söyledi.

İran da kendi aşısı üzerinde çalışıyor.

english.alaraby.co.uk

Exit mobile version