ManşetTeknolojiYurtiçi

Hürkuş Yeni Ekipmanlarıyla Görüntülendi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen HÜRKUŞ-C Hafif Taarruz Uçağı, Roketsan tarafından geliştirilen MAM-L mühimmatları ile görüntülendi.

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen TUSAŞ tarafından geliştirilen HÜRKUŞ-C Hafif Taarruz Uçağı, farklı mühimmatlarla test ve sertifikasyon faaliyetlerine devam ediyor.

Bugüne kadar Roketsan L-UMTAS Anti-Tank Füzesi ve TÜBİTAK-SAGE TOGAN Mühimmatı ile başarılı atış testleri icra eden HÜRKUŞ-C, son olarak Roketsan tarafından üretilen ve Silahlı İnsansız Hava Araçları tarafından aktif olarak kullanılan MAM-L mühimmatı ile görüntülendi.

Barbaros Toprakoğlu tarafından paylaşılan görüntülerde, HÜRKUŞ-C uçağının kanatlarında ikişer adet MAM-L mühimmatı olduğu görüldü. TUSAŞ tarafından geliştirme faaliyetleri devam eden dörtlü salan ünitesinin, HÜRKUŞ-C platformunda da kullanılacağı değerlendiriliyor. HÜRKUŞ-C platformunun nihai konfigürasyonunda, toplamda 6 adet silah istasyonu bulunacak.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından ilk etapta 18 adetlik sipariş verilmesi planlanan HÜRKUŞ-C, yakın gelecekte envantere alınacaktır. Terör hedeflerine karşı dost unsurlara yüksek hassasiyetli yakın hava desteği sağlayacak olan HÜRKUŞ-C, F-16/F4 savaş jetleri ile taarruz helikopterleri arasında alternatif bir platform olacaktır.

SAVUNMA SANAYİST

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak tekrar deneyin.