GündemManşetSağlık

Bilim Kurulu üyesinden korkutan açıklama geldi

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, belirti göstermeyen ya da rahatsızlandıkları halde hastaneye gitmeyerek virüsü yayan vakaların açıklanan pozitif vakalardan daha fazla olduğunu dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, vakaların iyi durumda olduklarını söyledi ancak salgının devam ettiğine ve dikkatli olmaya devam edilmesi gerektiğini dile getirdi. Özlü, koronavirüs olup ancak semptom göstermeyen ve bulaştıran sayısının açıklanan pozitif vakalardan fazla olduğunu söyledi. Özlü şöyle konuştu: 

 “Şu andan tedbirleri aksatmamak lazım, gevşememek lazım. Rakamlar şu anda iyi. 30 bin civarında rakamlar varken şimdi 6 binlere kadar indi. Ama dikkat ederseniz biz nisan ayında ilk vakalar yaşandığı zaman ‘pik’, yani en çok vaka sayısı 5 bindi. Bugün bakıldığı zaman ondan daha yüksek bir sayı var. Yani ciddi sayıda toplumda virüs taşıyan ve dolaşan insanlar var. Tabi ki bunlar test yaptırıp pozitif çıkanlar, bir de test yaptırmayıp pozitif olanlar var. Az semptomatik olanlar veya rahatsız olduğu halde hekime gitmeyenler, evde kalanlar var. Virüsü taşıyıp bulaştıran sayısı pozitif vaka sayısından daha fazla. Onun için dikkatli olmakta fayda var” 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak tekrar deneyin.